Sisällön tarjoaa Blogger.
facebook instagram pinterest
  • Etusivu
  • Info
  • Arkisto

Ruokakonttuuri



Olin aikeissa leipoa Kinuskikissan ohjeella herkulliselta kuulostavia kauraleipäsiä, joissa käytetään jauhoina ja hiutaleina ainoastaan kauraa. En kuitenkaan saanut aikaiseksi ryhtyä leipomishommiin, sillä koko prosessi oli niin aikaa vievä, ettei sopivaa leivontahetkeä tuntunut löytyvän. Itse tykkään nauttia tuoreesta leivästä etenkin viikonloppuaamuisin, mutta harvempi haluaa käyttää ennen aamiaista 1 1/2 tuntia siihen, että saa leivät leivottua, kohotettua ja paistettua - vaikka taikinakin olisi jo kohonnut yön yli. 

Sattumalta kuitenkin huomasin vähän saman tyyppisten kaurarieskojen reseptin kirjastosta lainaamassani kirjassa Samasta padasta 2: Puolessa tunnissa - kirja joka saa nirsonkin nauttimaan ruoasta. Tadaa! Ihan täydellisen helppo, nopea ja vieläpä terveellinen resepti 100 % kaurarieskoihin, jotka leipaisee nopeasti niin viikonlopun aamiaiselle kuin arki-iltana keiton kaveriksi. Ainekset vain sekoitetaan, taikina muotoillaan rieskoiksi ja paistetaan nopeasti uunissa.

Samasta padasta 2 on jatko-osa Outi Väisäsen keittokirjalle Samasta padasta  - huippuhyvää kotiruokaa vauvalle ja itsellesi, joka nousi hurjan suosituksi julkaisunsa jälkeen. Minusta tuntuu, että kirjan tietävät myös kaikki sellaiset äitikaverini, jotka eivät ruokaskeneä seuraa. Ilo on ollut seurata köksäkollega Outin uraa keittokirjailijana, vaikka lapsettomana en kirjojen ydinkohderyhmään kuulukaan. Siksi minun piti saada käsiini myös kirjan jatko-osa Samasta padasta 2, joka julkaistiin tänä keväänä.

"Samasta padasta -ideologia" tarkoittaa, että samaa ruokaa syö koko perhe vauvasta vanhempiin. Kirjan reseptejä seuraamalla saa kätevästi otettua sivuun oman annoksen vauvaa varten. Tosi moni resepteistä on sellaisia, joita myös tällainen lapseton ruokanautiskelija ilolla testaisi - vai miltä sinusta kuulostaisi limettinen linssipata, teriyakitofukulho tai lakritsijauheella maustettu porkkanakeitto? Aika ihanalta ainakin minusta! Yli puolet ruoista on kasvisruokaa, loppu lihaa ja kalaa. Jotkin ohjeet ovat vegaanisia ja vielä useampi on sovellettavissa sellaiseksi. Ja jos ei, niin ainakin idean voi kopioida. Reseptien lisäksi kirja tarjoaa vinkkejä, joiden avulla lapsi voi selättää ennakkoluulojaan ja löytää uusia lempiruokia. Kaiken kaikkiaan inspiroiva paketti, josta lapsetonkin innostui! 😃 Outin simppeleitä ja herkullisia reseptejä voi muuten tällä hetkellä lukea myös K-Ruoka ja Pirkka-lehdistä, joiden teossa minäkin olen työni puolesta mukana.

Kirjan inspiroimana leivoin kaurarieskoja viikonloppuvieraiksi saapuneelle ystävälleni ja hänen 2-vuotiaalle tytölleen. Ja mitenkäs maistui? Noh, me aikuiset santsattiin toisetkin rieskat, mutta 2 vee ei tällä kertaa puraissut rieskastaan palastakaan, vaan nautiskeli pelkät päälliset. Suuria johtopäätöksiä reseptin laadusta ei kuitenkaan tämän perusteella kannata tehdä, sillä myöhemmin samana päivänä tyttö pisteli innokkaasti poskeensa Fafa'sin pitaleipää dipaten sitä hummukseen ja tzatzikiin. Ei vain tainnut tehdä leipää mieli juuri aamupalalla... 😃 Itse voin sanoa, että näitä rieskoja tulen varmasti tekemään vielä monet kerrat.



100 % kaurarieskat

(10-12 kpl)

4 dl (pika)kaurahiutaleita
2 dl kaurajauhoja*
2 tl leivinjauhetta
2 rkl rypsiöljyä
3 dl kauramaitoa tai vettä
1/2 tl suolaa


  1. Laita uuni kuumenemaan 225 asteeseen. Sekoita kuivat aineet suolaa lukuun ottamatta lusikalla kulhossa. Lisää maito ja öljy ja sekoita löysäksi taikinaksi. Jos leivot vauvalle, lusikoi häntä varten neljännes taikinasta ruokalusikallisen kokoisiksi rieskoiksi pellille leivinpaperin päälle.
  2. Sekoita suola loppuun taikinaan ja lusikoi isommiksi rieskoiksi pellille.
  3. Ripottele jauhoja ja hiutaleita taikinan päälle ja painele kevyesti. Jos on aikaa, jätä rieskat lepäämään 15-30 minuutiksi.
  4. Kypsennä rieskoja uunin yläosassa yhteensä 6-8 minuuttia, grillivastus kytkettynä viimeiset pari minuuttia, jotta rieskat saavat hieman väriä. Vedä rieskat leivinpapereineen pöydälle jäähtymään.
* Kaurajauhot löytyvät yleensä gluteenittomien tuotteiden hyllystä ja löydät niitä ainakin Pirkka- ja Myllärin-merkkisinä.
elokuuta 25, 2019 3 kommenttia


Nyt elokuussa vietettiin 70 vuotta täyttävän isäni syntymäpäiväjuhlaa, jonne valmistin suurimman osan tarjoiluista. Päätin tehdä aiheesta ihan oman postauksen, koska varmasti moni suunnittelee vastaavanlaisiin juhliin tarjoiluja ja vähän samoista lähtökohdista kuin minä. Toivon siis, että tästä sepustuksestani on sinulle hyötyä! Kuvien laatu on tällä kertaa mitä on, sillä nopeasti ehdin vain räpsäistä muutaman kuvan puhelimella.

Juhlat pidettiin vuokramökillä, jonne juhlimaan kutsuttiin lähisuku, noin 25 henkeä. Ohjelmassa oli rentoa olemista, savusaunomista, paljussa kylpemistä ja tietenkin syömistä. Ruokapuolta mietittiin perheen voimin alkukesällä. Meidän viisilapsisessa perheessä on järjestetty vuosien mittaan monet juhlat, jonne kaikki tarjoilut on aina tehty itse. Nyt haluttiin mennä vähän helpomman kautta ja erityisesti vapauttaa äiti ja iskä isosta valmistelu-urakasta. Siksi alun perin oli tarkoitus tilata ruoka pitopalvelusta. Menu-ehdotukset kuitenkin olivat melko tylsiä, eivätkä kovin hyvin sopineet seurueen ruokavalioihin:  2 x vegaani, 2 x kala-kasvis, 3 x sovellettu FODMAP ja 1 x perunaa, vehnää ja riisiä välttävä ruokavalio. Toisin sanoen aika monta ruokarajoitetta suhteessa vieraiden määrään. Lisäksi olin lähestulkoon varma, ettei vegaanisen ruoan valmistaminen ole Sastamalan pitopalveluiden vahvinta osaamisaluetta. 😄 Kuvio alkoi kuulostaa turhan monimutkaiselta, jolloin ehdotin yksinkertaista ratkaisua: Minä kokkaan ruuat! Laadin nopeasti luonnoksen menusta ja iskäkin vaikutti tyytyväiseltä siihen ratkaisuun. Win-win -tilanne siis kaikin puolin: Jokaiselle juhlijalle saataisiin maittavaa syötävää ja itse sain annettua iskälle hyvän aineettoman synttärilahjan - kätevää!


Mitä kannattaa huomioida tarjoilujen suunnittelussa?


Kun alkaa miettiä juhlatarjoiluja, muutamia yleisiä juttuja kannattaa ottaa huomioon. Itse etenin näiden mukaan:

  • Juhlapaikka ja ruokien valmistuspaikka. Juhlat pidettiin mökillä, jossa oli mukavasti kylmäsäilytystilaa, mutta ei kovinkaan paljoa työtilaa keittiössä. Käytössä oli ihan tavallinen liesi ja kiertoilmauuni, eli lämmityskapasiteettia ei ollut liiaksi. Siksi tarjoilut kannatti suunnitella pitkälti kylmien tarjottavien varaan, jotka pystyi valmistelemaan ennen juhlapaikalle siirtymistä.
  • Valmisteluihin käytettävä aika. Juhlapäivä oli lauantai ja otin edeltävän päivän vapaaksi töistä. Vanhemmilleni matkustin torstai-iltana, jolloin äidin kanssa käytiin kaupassa. Muuten en kokkaamiseen pystynyt käyttämään aikaa. Äiti auttoi jonkin verran perjantaina töiden jälkeen ja iskä valmisti etukäteen lihapullat. Osa tarjottavista päätettiin suosiolla hankkia valmiina. Kaikki juhlia järjestäneet tietävät myös, että juhlapäivänä riittää kaikenlaista säätöä ja valmistelua jo ilman ruokahommiakin. Ei ole kiva ryhtyä juhlimaan, jos on koko aamun hikoillut keittiössä! Siksi suunnittelin tarjottavat niin, että ne olivat mahdollisimman pitkälti valmisteltavissa etukäteen. 
  • Erityisruokavaliot. Eli kertauksena: 2 x vegaani, 2 x kala-kasvis, 3 x sovellettu FODMAP ja 1 x perunaa, vehnää ja riisiä välttävä ruokavalio. Kaikille halusin taata monipuolisen kattauksen maistuvaa ruokaa, koska ainakin minulle hyvä ruoka on olennainen osa juhlaa. On tosi kurjaa, jos jonkun ruokavaliota ei ole edes yritetty kunnolla huomioida ja tarjottavat ovat kehnoja.
  • Päivänsankarin toiveet. Tarjoilujen pitää luonnollisestikin olla päivänsankarin näköiset ja hänelle mieluisat. Omiin juhliini olisin tietysti tehnyt vegaaniset tarjoilut, mutta isäni halusi tarjota myös lihaa ja kalaa. Siksi ruokalistalle päätyi esimerkiksi graavilohta, savulohta ja sinappisilakoita. Henkeen ja vereen luomuviljelijänä iskä myös halusi valmistaa lihapullat luomulaatuisesta niittylihasta ja hyödyntää vihersalaattiin itse kasvattamiaan vihanneksia.
  • Käytettävissä oleva raha. Budjetti vaikuttaa aina siihen siihen, millaiset juhlat ja tarjoilut voi järjestää. Itse tekemällä homma tulee aina halvemmaksi, mutta tilaamalla kaiken pitopalvelusta voi säästyä isolta vaivalta. Yksi vaihtoehto on tehdä osa ruuasta itse ja tilata osa valmiina. Niin toimittiin näiden juhlien kohdalla, ja ihan varmasti tarjoiluihin menikin huomattavasti pienempi summa verrattuna siihen, että kaikki olisi tilattu valmiina. Jos budjetti on pieni, voi itse tekemällä ja huolellisella raaka-aineiden valinnalla silti saada maittavat tarjoilut aikaan.



Mitä syötiin?


Alla on menu, johon merkkasin VE-merkillä kaikki vegaaniset ruuat - paitsi itsestäänselvästi vegaaniset ruuat. Samaan tapaan merkkasin vehnättömät/gluteenittomat ruuat.


Menu


Vihersalaatti 
Sitruunainen perunasalaatti (VE)
Välimerellinen kaura-kasvissalaatti (VE, vehnätön/gluteeniton)
Savulohi
Graavilohi
Sinappisilakat
Tzatziki
Paahdettu valkosipuli-porkkanahummus (VE)
Keitetyt uudet perunat 
Lihapullat (vehnätön)
Punajuurifalafelit (VE)
Leipä (VE)
Levitettä (VE)

Kerma-vadelmatäytekakku
Suklaajuustokakku (VE, vehnätön/gluteeniton)
Maapähkinävoikeksit (VE)
Kahvi ja tee
Kauramaito ja kerma



Vihersalaatin iskä halusi valmistaa itse ja hyödynsi siihen kasvimaansa satoa: avomaankurkkuja, kesäkurpitsaa, lehtikaalia, purjoa ja fenkolia. Sitruunaisen perunasalaatin valmistin sitruunaisen linssi-perunasalaatin reseptillä, mutta FODMAP-ruokailijoiden vuoksi jätin linssit pois. Välimerellisen kaura-kasvissalaatin tein Välimeren pastasalaatin ohjeella, mutta korvasin pastan vastaavalla määrällä kaura-ateriajyvillä ja munakoison pannulla paistetulla kesäkurpitsalla (uunissa kesäkurpitsasta tulee helposti vetistä). Tomaatit ja basilikan lisäsin vasta tarjoilukulhoon, muuten tein salaatin edellisenä päivänä. Pakko muuten mainita, että gluteenittomasta kaurasta valmistetut Myllärin kaura-ateriajyvät on huikean hyvä tuote! Kauranjyvät pysyvät keitettäessä irtonaisina ja siksi käytänkin niitä paljon erilaisiin salaatteihin. Savulohi, graavilohi ja sinappisilakat tilattiin paikalliselta kalafirmalta ja noudettiin aamulla torilta. Tzatziki tehtiin perinteiseen tyyliin turkkilaisesta jogurtista. Paahdettu valkosipuli-porkkanahummus oli uusi kokeiluni, ja siitä tuli sen verran hyvää, että voisin lisätä reseptin myös tänne blogiin! Perunat pestiin edellisenä iltana ja keitettiin mökillä. Lihapullat iskä teki etukäteen ja käytti korppujauhojen tilalla kaurahiutaleita, niin ruoka sopi myös vehnättömälle syöjälle. Halutessaan voisi käyttää myös gluteenittomia kaurahiutaleita tai kaurajauhoja, jolloin lihapullat sopisivat myös keliaakikolle. Punajuurifalafelit tein blogini ohjeella. Äidin kanssa vedettiin kikhernemassa yleiskoneen lihamyllyosan läpi, koska vanhemmillani ei ole monitoimikonetta. Kävihän se näinkin! Taikinaan lisäsin hiukan vehnäjauhoja, mutta varmasti myös jokin gluteeniton ja vehnätön jauho olisi toiminut. Leivät haettiin valmiina juhlapäivän aamuna leipomosta ja kaupasta: 100 % kauraleipää ja ruisleipää sekä vehnästä leivottua kiviarinaleipää. Eli kaikille jotain sopivaa. Levitteenä oli Oivariinia ja Keijua.

Iskä halusi pöytään "kunnon täytekakun", eikä juustokakkua. Niinpä paikallisesta leipomosta tilattiin vadelma-kermakakku. Valmiin kakun tilaaminen oli meidän perheessä hyvin poikkeavaa; oli varmasti ensimmäinen kerta, kun juhlissa ei syöty itse tehtyä kakkua! Tällä kertaa haluttiin kuitenkin vähän helpottaa valmisteluja. Vegaaniseksi ja vehnättömäksi kakuksi tein helpon suklaajuustokakun, jonka pohjan tein gluteenittomista Pirkka kauradigestivekekseistä. Kasvikermana käytin Kaslinkin kauravispiä (sekin gluteenitonta), koska soijavispi ei olisi sopinut FODMAP-ruokailijoille. Lisäksi leivoin maapähkinävoikeksejä. Kahvin kanssa kaikille tarjottiin kauramaitoa, paitsi 96-vuotiaalle mummulle hankittiin kermaa. 😀

Varsinaisen juhlaruuan lisäksi illalla syötiin iltapalaksi hodareita, joista saa helposti kaikille sopivia. Täytteeksi hankittiin sekä liha- että vegemakkaroita, vegaanista majoneesia, kurkkusalaattia, paahdettua sipulia, sinappia, ketsuppia ja hapankaalia.





Hyvin valmisteltu on enemmän kuin puoliksi tehty 


Summa summarum voi sanoa, että juhlapäivänä tehtäviä valmisteluja olivat melkeinpä vain perunoiden keitto, lihapullien ja falafelien lämmitys, vihersalaatin teko, kaurasalaatin viimeistely ja valmiina tilattujen ruokien nouto. Yhteisvoimin laitoimme kaikki tarjoilut esille. Kaiken muun pystyi tekemään etukäteen. Tätä taktiikkaa tosiaankin suosittelen - järjestit sitten synttäreitä, lakkiaisia, tupareita tai mitä tahansa.

Lopuksi vielä Excel-vinkki! Excel on hyvä työkalu myös juhlien suunnitteluun. Suunnitteluvaiheessa merkkasin kaikki ruuat Exceliin ja minkä verran niitä tehtäisiin. Exceliin rakensin myös kauppalistan, johon jaottelin tarpeet osastojen mukaan: hevi, tuoretuotteet, lämpimässä säilyvät ja kodintarvikkeet (esim. servetit).

Juhlan jälkeen kannattaa samaan Exceliin merkitä muistiin, minkä verran mitäkin meni. Näin seuraavalla kerralla osaa aina paremmin arvioida menekkiä, jos valmistelee yhtään samantyyppistä tarjoilukokonaisuutta. Menekin arviointi kun on aina vähän haastavaa. Tämä jälkityö jää minultakin tosi usein tekemättä, ja joka kerta kadun sitä myöhemmin. Onneksi nyt kunnostauduin ja lämpimästi suosittelen samaa myös muille!


Toivottavasti tästä postauksesta on sinulle hyötyä kekkereiden suunnittelussa! Kerro myös ihmeessä kommenttiosioon, jos sinulla on jotain hyviksi havaittuja juhlavinkkejä.

elokuuta 20, 2019 No kommenttia


Joskus uudet ruokaoivallukset syntyvät ihan vahingossa! Niin kävi myös tämän savutofusalaatin kanssa: Tein savutofuburgereita ja kun aineksia jäi yli, keksin seuraavana päivänä kasata ne lautaselle salaatiksi. Totesin salaatin olleen niin onnistunutta, että sellaista kannattaisi tehdä muutenkin kuin jämistä!

Niinpä modailin raaka-ainesuhteet kohdilleen. Koska kesää on vielä jäljellä, haluan jakaa reseptin teillekin. Tämä nimittäin maistuu ihan kesältä! Makumaailmasta tulee vahvasti mieleen savukalasalaatti: savuisen makuista tofua, herneitä, tillä, piparjuurta ja hölskytyskurkkuja - aikas ihanaa. Jos haluat salaatista ruokaisamman, mukaan voisi pilkkoa pari keitettyä uutta perunaa. Salaatin kaverina kannattaa nautiskella hyvää ruisleipää tai saaristolaisleipää.



Savutofusalaatti ja piparjuurikastike

(2 annosta)

200-300 g savutofua (nälästä riippuen)
rypsiöljyä
pari keitettyä uutta perunaa (jos haluat ruokaisamman salaatin, itse en nyt laittanut)
3 dl herneitä (tuore tai pakaste)
jääsalaattia
tillinoksia
2 rkl auringokukansiemeniä

Hölskytyskurkut
250 g kurkkua
2 rkl sokeria
1 1/2 rkl etikkaa
ripaus suolaa

Piparjuurikastike
1/4 dl majoneesia + 3/4 dl soijajogurttia (tai 1 dl kaurafraichea)
3 rkl tuoretta tilliä hienonnettuna
1/2-1 tl piparjuuritahnaa
ripaus suolaa


  1. Valmista hölskytyskurkut: Viipaloi kurkku ohueksi esim. juustohöylällä. Laita ainekset tiiviiseen kannelliseen astiaan, sulje kansi ja ravistele voimakkaasti niin, että kurkut mehustuvat. Jätä maustumaan salaatin valmistuksen ajaksi.
  2. Valmistaa piparjuurikastike sekoittamalla ainekset keskenään. Jätä maustumaan.
  3. Paloittele savutofu ja paista kauniin ruskeaksi öljyssä. Viipaloi perunat. 
  4. Levitä lautasille tai tarjoiluvadille revittyä salaattia, tillinoksia, herneet, tofu ja kurkut. Ripottele pinnalle siemenet. Tarjoa kastike erikseen. Salaatin kanssa maistuu ruis- tai saaristolaisleipä.


elokuuta 09, 2019 No kommenttia


Paluu arkeen alkaa monella olla ajankohtainen, ja itsekin aloitin taas työt ihanan kesäloman jälkeen. Kesällä ei tullut ihmeempiä kokattua, jos nyt retkiruokia ei lasketa. Ravintoloissa tuli syötyä useampia kertoja, mutta on sanottava, että kaiken sen jälkeen tavallinen kotiruoka maistuu taas niin hyvältä!

Pasta toimii arkiruokana aina, ja nyt kun helteiden jälkeen viitsii taas lämmittää uunia, voi pastaruoankin heittää sinne kypsymään. Ruoan valmistumiseen menee näin vähän pidempi aika kuin liedellä kypsentäen, mutta toisaalta lieden äärellä tarvitsee seistä vain kasvisten kuullottamisen ajan; loput hoitaa uuni. Pastaakaan ei keitetä, vaan se sekoitetaan muihin aineksiin raakana. Näin on yksi (turha) työvaihe vähemmän!

Itse valmistin nyhtökaurapastan lomani viimeisenä sunnuntai-iltana, niin sain kätevästi seuraavaksi alkuviikoksi syötävää. Valmistus oli iisiä ja lopputulos maukas, joten tulen varmasti toistamaan tämän kaavan tulevaisuudessakin.




Nyhtökaurapasta uunissa

(4-5 annosta)

1 (100 g) sipuli
2 valkosipulinkynttä
250 g kesäkurpitsaa
tilkka öljyä (esim. aurinkokuivatuista tomaateista)
250 g (7-8 dl) (täysjyvä)pennepastaa
1 pkt (240 g) Nyhtökauraa, tomaatti
1 tlk (500 g) tomaattimurskaa
3 dl vettä
1 dl kaurakermaa
3/4 dl aurinkokuivattuja tomaatteja kuutioina
1 tl timjamia
2 tl oreganoa
n. 1 tl suolaa
mustapippuria
ripaus chilihiutaleita

Pinnalle
1 dl kaurakermaa (esim. Pirkka tai Planti ovat sopivan paksuja)
3 rkl ravintohiivahiutaleita
ripaus suolaa


  1. Kuori ja hienonna sipuli ja valkosipuli. Kuutioi kesäkurpitsa. Kuumenna öljy paistinpannussa ja kuullota siinä sipulia, valkosipulia ja kesäkurpitsaa, kunnes ne ovat pehmeitä.
  2. Laita uunivuokaan (noin 2 l) keittämättömät pastat, kuullotetut kasvikset sekä kaikki loput ainekset. (Osalla vedestä kannattaa huuhtaista tomaattimurskatölkii ja loput voi lisätä vedenkeittiömessä kiehautettuna. Kiehauttaminen ei ole välttämätöntä, mutta voi hiukan nopeuttaa kypsymistä uunissa.) Sekoita ainekset vuoassa ja tasoita pinta.
  3. Sekoita pinnalle tuleva kaurakerma, hiivahiutaleet ja suola. Lusikoi seos pastavuoan pinnalle. Paista nyhtökaurapastaa 175-asteisen uunin alatasolla noin 50 min, kunnes pasta on sopivan kypsää. Jos pinta tummuu liikaa, peitä vuoka paistamisen loppuvaiheessa. Anna vetäytyä hetki ennen tarjoamista. Tarjoa kaverina raikasta salaattia.

elokuuta 05, 2019 No kommenttia
Newer Posts
Näytä lisää
Oma kuva
Wilhelmiina
Tarkastele profiilia

Blogin takana

Hei! Kiva, että löysit blogiini! Täällä häärii espoolainen ruoka-alan ja markkinoinnin ammattilainen, joka kokkailee kasvikunnan tuotteista niin arkiruokia kuin herkkujakin. Tällä hetkellä en päivitä blogiani säännöllisesti, sillä aika kuluu muihin juttuihin töiden ja lapsiperheen elämän parissa. Toivottavasti kuitenkin vanhoista resepteistäni on iloa! 😊 Jätä ihmeessä kommenttia käynnistäsi!

Hae blogista

Viikon suosituimmat

  • Vegaaniset nokkosletut
    Jos et ole vielä perehtynyt villiyrttien käyttöön, aloita paistamalla nokkoslettuja! Nokkosesta on helppo lähteä liikkeelle monestakin...
  • Vietnamilaiset kesärullat + maapähkinäkastike ja soija-limekastike
    Vietnamilaiset kesärullat ovat jo vuosia olleet yksi lempiherkkuni, joten on korkea aika julkaista täällä niihin resepti! Maapähkinäka...
  • Sushisalaatti
    Sushisalaatti - miksen aiemmin ole sitä keksinyt!? Törmäsin somessa erääseen hauskan näköiseen sushisalaattiin, josta välittömästi p...
  • Ruisleipä hapanjuuresta + näin teet oman ruisjuuren
    Korona-aikana kaikki tuntuivat hullaantuvan hapanjuurileivonnasta. Aloin perehtyä asiaan itsekin, ja laitoin alulle oman vehnäjuuren. Asiaa ...
  • Maisemakahvilan raparperipiirakka - vegaaninen versio alkukesän suosikkipiirakasta
    Maisemakahvilan raparperipiirakka on monelle se suosikkiraparperipiirakka. Meillä kotona leivottiin melkein vastaavaa piirakkaa erilais...

Arkisto

  • ►  2023 (7)
    • ►  joulukuuta (1)
    • ►  marraskuuta (1)
    • ►  heinäkuuta (1)
    • ►  toukokuuta (1)
    • ►  huhtikuuta (1)
    • ►  maaliskuuta (1)
    • ►  tammikuuta (1)
  • ►  2022 (9)
    • ►  joulukuuta (1)
    • ►  elokuuta (2)
    • ►  heinäkuuta (1)
    • ►  kesäkuuta (1)
    • ►  toukokuuta (1)
    • ►  huhtikuuta (1)
    • ►  helmikuuta (1)
    • ►  tammikuuta (1)
  • ►  2021 (22)
    • ►  joulukuuta (4)
    • ►  marraskuuta (1)
    • ►  lokakuuta (2)
    • ►  syyskuuta (2)
    • ►  elokuuta (2)
    • ►  heinäkuuta (1)
    • ►  kesäkuuta (2)
    • ►  huhtikuuta (3)
    • ►  maaliskuuta (2)
    • ►  tammikuuta (3)
  • ►  2020 (30)
    • ►  joulukuuta (2)
    • ►  marraskuuta (2)
    • ►  lokakuuta (2)
    • ►  syyskuuta (2)
    • ►  elokuuta (5)
    • ►  kesäkuuta (3)
    • ►  toukokuuta (2)
    • ►  huhtikuuta (5)
    • ►  maaliskuuta (3)
    • ►  helmikuuta (1)
    • ►  tammikuuta (3)
  • ▼  2019 (38)
    • ►  joulukuuta (3)
    • ►  marraskuuta (3)
    • ►  lokakuuta (2)
    • ►  syyskuuta (4)
    • ▼  elokuuta (4)
      • 100 % kaurarieskat
      • Tarjoilut rentoihin kesäjuhliin - näin huomioit er...
      • Savutofusalaatti ja piparjuurikastike
      • Nyhtökaurapasta uunissa
    • ►  heinäkuuta (3)
    • ►  kesäkuuta (2)
    • ►  toukokuuta (4)
    • ►  huhtikuuta (2)
    • ►  maaliskuuta (3)
    • ►  helmikuuta (3)
    • ►  tammikuuta (5)
  • ►  2018 (42)
    • ►  joulukuuta (4)
    • ►  marraskuuta (2)
    • ►  lokakuuta (4)
    • ►  syyskuuta (2)
    • ►  elokuuta (5)
    • ►  heinäkuuta (4)
    • ►  kesäkuuta (4)
    • ►  toukokuuta (2)
    • ►  huhtikuuta (3)
    • ►  maaliskuuta (5)
    • ►  helmikuuta (3)
    • ►  tammikuuta (4)
  • ►  2017 (54)
    • ►  joulukuuta (5)
    • ►  marraskuuta (5)
    • ►  lokakuuta (4)
    • ►  syyskuuta (4)
    • ►  elokuuta (7)
    • ►  heinäkuuta (4)
    • ►  kesäkuuta (4)
    • ►  toukokuuta (3)
    • ►  huhtikuuta (5)
    • ►  maaliskuuta (4)
    • ►  helmikuuta (5)
    • ►  tammikuuta (4)
  • ►  2016 (52)
    • ►  joulukuuta (3)
    • ►  marraskuuta (4)
    • ►  lokakuuta (6)
    • ►  syyskuuta (3)
    • ►  elokuuta (5)
    • ►  heinäkuuta (2)
    • ►  kesäkuuta (6)
    • ►  toukokuuta (4)
    • ►  huhtikuuta (4)
    • ►  maaliskuuta (6)
    • ►  helmikuuta (4)
    • ►  tammikuuta (5)
  • ►  2015 (35)
    • ►  joulukuuta (5)
    • ►  marraskuuta (8)
    • ►  lokakuuta (10)
    • ►  syyskuuta (11)
    • ►  elokuuta (1)

Tunnisteet

aamupala Aasia appelsiini aquafaba auringonkukansiemen aurinkokuivattu tomaatti avokado banaani basilika bataatti belugalinssi Biscoff cashewpähkinä couscous Etelä-Amerikka granaattiomena hapankaali herkkusieni herne härkis härkäpapu in English Intia Italia joulu juhlat juuriselleri kaakao kaali kakut kaneli kantarelli kaurahiutale kaurakerma kaurapala kaurarouhe keksit kesäkurpitsa kikherne kikhernejauho kookoskerma kookosmaito korianteri kukkakaali kurkku kurpitsa kuusenkerkkäjauhe kvinoa laatikkoruuat lanttu lehtikaali leivät lime linssit lipstikka Lähi-itä maapähkinävoi makeat piirakat mansikka manteli Marokko Meksiko minttu moussekakut munakoiso mustaherukka mustikka nuudeli nyhtökaura ohra ohrajauho omena palsternakka paprika parsa pasta pavut pekaanipähkinä persilja persimon peruna pienet makeat pihvit ja pyörykät pikkusuolaiset pinaatti porkkana pullat punajuuri punakaali punasipuli puolukka pähkinä pähkinät raparperi ravintohiivahiutale reissut retkeily retkiruoka ruis ruisjauho rusina sienet sitruuna soijajogurtti soijarouhe soijasuikaleet spelttijauho suklaa suolapähkinä suosikit suppilovahvero taateli tahini tilli timjami tofu tomaatti vadelma valkosipuli varhaiskaali veriappelsiini villiyrtit

Created with by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates